Skup Pojazdów

NIE ZAJMUJEMY SIĘ SPRZEDAŻĄ CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH
OSOBOWE / DOSTAWCZE / BUSY / CIĘŻAROWE / USZKODZONE
POLEASINGOWE / TERENOWE / ŁODZIE / MOTOCYKLE / ZABYTKOWE

Zadzwoń: 511 650 620

Lucarss@wp.pl

Jak sprzedać samochód krok po kroku

Podczas sprzedaży samochodu warto zwrócić uwagę na to, co zrobić, aby sprzedaż zakończyła się sukcesem,. Należy pamiętać o tym, aby nie pominąć żadnej istotnej formalności, gdyż sprzedający ma kilka obowiązków, których musi dopilnować i wypełnić.

Jak sprzedać samochód krok po kroku

Ogólnie o sprzedaży auta

Każda osoba, która chce sprzedać swój samochód, ma do wyboru trzy możliwości. Pierwszym rozwiązaniem jest skup samochodów osobowych, druga możliwość to komis, a trzecia to sprzedaż bezpośrednia. Zanim zdecydujemy się na sposób, w jaki chcemy sprzedać auto, warto się zastanowić, w jakiej sytuacji i dla kogo wybrane rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Skup aut za gotówkę

Skup aut działa bardzo szybko, dzięki temu cały przedsięwzięciem zazwyczaj zajmuje zaledwie od 1 do 2 dni. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób niecierpliwych i tych, którym zależy na jak najszybszym sprzedaniu samochodu.. Cały proces sprzedaży auto w skupie aut trwa maksymalnie do kilku dni. Dodatkowo skup samochodowy to idealne rozwiązanie dla osób, które natychmiast potrzebują gotówki, gdyż nie każdy sprzedaje samochód tylko po to, żeby móc kupić sobie kolejny , lecz także po to, aby zdobyć gotówkę potrzebną na nagłe i nieprzewidziane wydatki. Zaletą skupu samochodowego jest to, że proces sprzedaży auta oraz zapłaty za nie odbywa się bardzo szybko.

Komis

Jeśli zależy nam na czasie i szybkiej sprzedaży samochodu, komis nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, choć wiele zależy od samego komisu i szybka sprzedaż auta nie jest wykluczona. Może się jednak zdarzyć, że cały proces będzie przebiegał dłużej niż oczekujemy, gdyż o czasie sprzedaży w tym przypadku decyduje głównie zainteresowanie naszym samochodem. Jeśli jest ono duże, a samochód jest atrakcyjny, to bardzo prawdopodobne jest to, że kupiec znajdzie się szybko. Jeśli nie ma zainteresowania na dane modele aut, to czas oczekiwania na sprzedaż samochodu może trwać nawet rok. Warto wiedzieć o tym, że dopóki auto jest w komisie, nic nie zarobimy. Dopiero gdy znajdzie się kupiec, otrzymamy pieniądze za samochód. Dlatego wybór komisu należy dobrze przemyśleć, aby nie zostać bez samochodu oraz bez pieniędzy na zakup nowego.

Sprzedaż bezpośrednia

W tej sytuacji musimy znaleźć sami osobę, która interesuje się kupnem naszego samochodu bezpośrednio od nas. Każda osoba, która kiedykolwiek chciała sprzedać coś na własną rękę, wie jak trudno, jest znaleźć zdecydowanego kupca, który gotowy jest zapłacić, dokładnie tyle ile chcemy. Przy tym rozwiązaniu sprzedaży sami musimy ustalić cenę samochodu, dodać ogłoszenie i negocjować z potencjalnymi kupcami. Warto w tym wypadku jest skorzystać z pomocy fachowca lub rzeczoznawcy, który zna się na samochodach. Dzięki niemu dowiemy się , ile dokładnie warte jest auto, choć będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

Sprzedaż samochodu krok po kroku . Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Na początku warto pamiętać o podstawowej czynności, jaką jest dokładne mycie i posprzątanie samochodu. Klienci najczęściej są wzrokowcami, więc zwracają szczególną uwagę na, to jak wygląda rzecz, którą chcą kupić. Warto o tym pamiętać i wyjąć wszystkie zalegające w aucie przedmioty, odświeżyć jego wnętrze oraz umyć i nabłyszczyć karoserię. Osoba, która nie chce lub nie ma czasu na sprzątanie samochodu , może to zlecić myjni samochodowej lub firmie sprzątającej.

Przygotowanie karoserii auta przed sprzedażą:

  • Dokładnie umyj nadwozie samochodu, reflektory, felgi oraz szyby.
  • Nawoskuj karoserię, w tym celu użyj specjalnych produktów do pielęgnacji tworzyw sztucznych, opon oraz wnętrza pojazdu.
  • Wypoleruj samochód , ponieważ matowa i porysowana karoseria to zwykle zniechęca do zakupu oraz wygląda nieestetycznie,


Jak sprzedać samochód w prostych krokach

Przygotowanie wnętrza auta przed sprzedażą:

  • Opróżnij wszystkie schowki, kieszenie, popielniczki oraz bagażnik,
  • Odkurz wnętrze samochodu i wyczyść dywaniki,
  • Usuń plamy z tapicerki samodzielnie lub skorzystaj z usług specjalistów.


Jak przygotować ogłoszenie sprzedaży auta?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie ogłoszenia, warto pamiętać o tym, aby było ono napisane prostym językiem oraz aby zawierało najważniejsze informacje o samochodzie dla klienta. Ogłoszenie powinno być podzielone na trzy części - takie jak wyposażenie, stan techniczny oraz historia. Poszczególne informacje o aucie zazwyczaj zaznacza się w formularzu, który znajduje się na stronie internetowej serwisu. Formularze zawierają zwykle gotowe pola do wypełnienia, co znacznie ułatwia cały proces. Warto pamiętać o zamieszczeniu zdjęć samochodu. Na zdjęciach należy pokazać auto z zewnątrz i wewnątrz oraz zadbać o atrakcyjne ujęcia. Jeśli auto ma jakieś wady, również warto, jest je sfotografować, aby klient nie był niemile zaskoczony.

Dokumenty oraz formalności potrzebne przy sprzedaży auta

Podczas sprzedaży samochodu bardzo ważne jest sporządzenie właściwej umowy. Samodzielne przygotowanie umowy nie jest konieczne. Równie dobrze można skorzystać z dostępnych wzorów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dokument zawierał najważniejsze elementy, do których należą:

  • Data i miejsce zawarcia umowy,
  • Dokładne dane identyfikacyjne obu stron transakcji,
  • Precyzyjny opis sprzedawanego samochodu,
  • Cena, za jaką pojazd zostanie sprzedany,
  • Data przekazania pojazdu kupującemu,
  • Oświadczenie, że stan techniczny pojazdu nie ma zastrzeżeń.


Poinformowanie o sprzedaży pojazdu wydziału komunikacji

Pierwszym krokiem podczas sprzedaży samochodu jest poinformowanie urzędnika z wydziału komunikacji, który dokonywał rejestracji pojazdu. Ten obowiązek wynika z ustawy o Prawie o ruchu drogowym. Na tę czynność mamy 30 dni. Pomimo czasu nie powinno się zwlekać ze zgłoszeniem. Jeśli nabywca spowoduje wypadek lub otrzyma mandat, to osoba, która jest zapisana w urzędzie jako właściciel samochodu, zobowiązana będzie do zapłaty. Dodatkowo niezawiadomienie urzędników o sprzedaży w odpowiednim terminie wiąże się z zapłaceniem wysokiej kary. W celu powiadomienia urzędu wydziału komunikacji o sprzedaży auta wystarczy wypełnić formularz, który dostępny jest na stronie internetowej wydziału oraz w formie papierowej w urzędzie. Załącznikiem do pisma może być kopia dokumentu umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży pojazdu

Kiedy sprzedajemy samochód, musimy również powiadomić firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel musi wiedzieć o zmianie właściciela po to, aby nie przedłużał automatycznie polisy oraz po to, aby przenieść obowiązek zapłaty kolejnej raty na nabywcę pojazdu. Warto pamiętać o tym, że do dnia zgłoszenia sprzedaży auta sprzedawca wspólnie z nabywcą odpowiada za zapłatę zaległej składki. Ubezpieczyciel musi wiedzieć o zmianie właściciela również z tego powodu, aby przepisać ewentualną szkodę komunikacyjną na nowego posiadacza samochodu i zgłosić ją zgodnie ze stanem faktycznym do UFG. Firmę ubezpieczeniową o sprzedaży samochodu należy poinformować w ciągu 14 dni, licząc od dnia sprzedaży samochodu. Można to zrobić, przygotowując samodzielnie pismo, które wysyłamy pocztą lub skorzystać z gotowych druków zgłoszeniowych.

Podsumowanie

Sprzedając samochód, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami. Skup aut umożliwi nam szybkie sprzedanie samochodu oraz równie szybkie otrzymanie za niego gotówki. Komis jest opcją dla osób, którym nie zależy na szybkim czasie sprzedaży. W przypadku, kiedy chcemy się zająć sprzedażą auta na własną rękę, musimy znaleźć kupca, który zechce zapłacić za samochód kwotę, która nas usatysfakcjonuje.

Do sprzedaży należy odpowiednio przygotować cały samochód, aby był jak najatrakcyjniejszy dla klientów. Warto również zadbać o czytelne ogłoszenie. Przy sprzedaży samochodu bardzo ważne jest sporządzenie umowy sprzedaży lub skorzystanie z gotowego wzoru. O sprzedaży samochodu powinniśmy poinformować wydział komunikacji w ciągu 30 dni od zawarcia umowy sprzedaży. Sprzedaż samochodu należy również zgłosić ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni.



FAQ — najczęściej zadawane pytania


Co ze składką OC po sprzedaży auta?

Można otrzymać pieniądze z polisy OC za niewykorzystany okres ochrony. Aby doszło do takiej sytuacji, nowy właściciel samochodu musi wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi. Warto przy sprzedaży zapytać nabywcę samochodu o jego plany względem przekazywanej polisy. Pamiętajmy jednak, że nowy właściciel ma prawo pozostać przy zawartej przez nas umowie.

Czy składka AC przechodzi na nowego właściciela auta?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. Przez co nie przejdzie ono na nowego właściciela samochodu. Powinno się jednak powiadomić ubezpieczyciela, podobnie jak w przypadku polisy OC, o fakcie sprzedaży samochodu. Dzięki temu jesteśmy w stanie odzyskać pieniądze z ubezpieczenia.

Czy sprzedaż auta trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Sprzedaży samochodu, nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, kiedy mówimy o czynności cywilnoprawnej. Taka sytuacja jest wtedy, kiedy auto sprzedaje osoba fizyczna lub przedsiębiorca, który sprzedaje majątek prywatny. Podatek PCC płaci wówczas wyłącznie kupujący i tylko on zgłasza się do urzędu skarbowego.

Czy ubezpieczyciel przeliczy składkę za OC po kupnie samochodu?

Ubezpieczyciel może to zrobić, ale nie ma takiego obowiązku. Po kupnie używanego auta jego ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela, który decydować, czy chce korzystać z polisy. Jeśli zdecyduje się pozostać przy ubezpieczeniu, możliwe jest wtedy przeliczenie składki i wezwanie nabywcy auta do dopłaty określonej kwoty.

jak sprzedać samochód